طرح تشکیل ائتلاف خلیج فارس، نشانه ضعف آمریکا است

به گزارش وبلاگ فایرفاکس، یک کارشناس مسائل منطقه گفت: طرح تشکیل ائتلافی در خلیج فارس از سوی آمریکا را می توان به عنوان پوششی بر ناتوانی و ضعف آنها در منطقه قلمداد کرد.

طرح تشکیل ائتلاف خلیج فارس، نشانه ضعف آمریکا است

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ فایرفاکس، اصغر زارعی کارشناس مسائل منطقه در مصاحبه با مهر، در مورد اهداف آمریکا در تشکیل ائتلافی در خلیج فارس به منظور آنچه آنها تامین امنیت کشتیرانی در آن منطقه عنوان نموده اند، گفت: با توجه به بعضی موضوعات پیش آمده از جمله ناکامی نظامی و تکنولوژیک آمریکا در رصد شرایط منطقه خلیج فارس از طریق پهپاد های خود، سرنگونی یکی از پیشرفته ترین پهپاد های آنها توسط پدافند بومی ایران، مورد اصابت قرار دریافت چندین فروند کشتی در بندر فجیره امارات و دیگر اتفاقاتی که در عراق و عربستان حادث شد، آمریکا به شدت نسبت به امنیت خلیج فارس و کشتیرانی و ناوهای خود در آن منطقه احساس نگرانی کرد.

وی با بیان اینکه با توجه به این موارد، آمریکا بر آن شد تا جهت آنچه که آنها تضمین امنیت خلیج فارس و تامین امنیت عبور و مرور کشتی ها در این منطقه نامیدند، ائتلافی را در دستور کار خود قرار دهد،اضافه کرد: اما با گذشت حدود دو ماه از طرح تشکیل ائتلاف آمریکایی در خلیج فارس، ما شاهدیم که استقبال چندانی از سوی کشورهای دعوت شده صورت نگرفته است.

کارشناس مسائل منطقه گفت: ایران اعلام نموده که تامین امنیت منطقه خلیج فارس بر عهده جمهوری اسلامی ایران است و ما اجازه نخواهیم داد که امنیت کشتیرانی و خلیج فارس با حضور نیروهای خارجی به خطر بیافتد و هر تهدیدی نسبت به منافع و امنیت ایران واکنش تهران را در بر خواهد داشت.

زارعی توضیح داد: نگرانی ها و تردیدهایی در میان کشورهایی که برای حضور در ائتلاف خلیج فارس دعوت شده اند وجود دارد و علی رغم فشارهای وارده، بسیاری از آنها اعلام نموده اند که در ائتلاف نظامی شرکت نخواهند داشت.

وی با بیان اینکه آمریکا و متحدان آن در منطقه فکر می کردند که می توانند همچون گذشته در منطقه خلیج فارس حکمرانی نمایند و خواسته های خود را بر دیگران تحمیل نمایند، ادامه داد: اما نفوذ و قدرت جمهوری اسلامی ایران و جبهه مقاومت در منطقه، شرایطی را ایجاد کرد که به شدت موجبات نگرانی و آسیب پذیری نیروهای آمریکا و متحدان آن را به وجود آورده است.

کارشناس مسائل منطقه با اشاره به اینکه ائتلافی که از طرف آمریکا مطرح شده را می توان به عنوان پوششی بر ناتوانی و ضعف آنها در منطقه قلمداد کرد،گفت: با نگاهی واقع بینانه به موضوع می توان متوجه شد که طرح ائتلاف بین المللی در خلیج فارس دقیقاً نقطه آسیب پذیری و ضعفی است که آنها در این مقطع از خود نشان دادند.

زارعی در مورد اقدامات دستگاه دیپلماسی در برهه فعلی، گفت: در این شرایط جمهوری اسلامی ایران تحرکات دیپلماتیک لازم را در دستور کار خود قرار داده و تماس ها و مذاکرات بسیاری را با کشورهای مختلف به خصوص کشورهای منطقه ای، ایجاد نموده است.

وی توضیح داد: سفرهای وزیر امور خارجه و بعضی دیگر از مقامات، به کشور های مختلف، تقویت و افزایش روابط با کشورهای جبهه مقاومت، دوستان و متحدان منطقه ای و حضور در مجامع بین المللی از دیگر اقدامات دیپلماتیک ایران به حساب می آید که به پشتوانه توانمندی بالای نظامی و دفاعی ایران و جبهه مقاومت، صندلی بهتر و بالاتری را برای تهران در منطقه به همراه آورده است.

کارشناس مسائل منطقه با بیان اینکه آمریکایی ها از سال ها پیش در منطقه خلیج فارس، از پایگاه نظامی برخوردار بودند و دسترسی های بسیار خوبی را به لحاظ دفاعی و نظامی در این منطقه دارند،گفت: بنابراین ایجاد این ائتلاف بین المللی در خلیج فارس از سوی آمریکا، ظرفیت جدیدی را برای واشنگتن به همراه ندارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "طرح تشکیل ائتلاف خلیج فارس، نشانه ضعف آمریکا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح تشکیل ائتلاف خلیج فارس، نشانه ضعف آمریکا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید