در دیدار مرکل و بوریس جانسون چه گذشت؟

به گزارش وبلاگ فایرفاکس، خبرگزاری صدا و سیما نوشت: آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان با بوریس جانسون، نخست وزیر جدید انگلیس که اولین سفر رسمی اش بعد از انتصاب به سمت نخست وزیری است دیدار کرد.

در دیدار مرکل و بوریس جانسون چه گذشت؟

محور تبادل نظرهای امروز صدراعظم آلمان و نخست وزیر انگلیس در سه حوزه مناسبات دوجانبه، سیاستهای اروپا و نیز مسائل بین المللی بود.

صدراعظم آلمان درنشت خبری مشترک با بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس گفت: مشتاقم بدانم برآورد دولت جدید انگلیس از اوضاع ایران، لیبی، سوریه و کره شمالی چیست. آنچه مسلم است 27 عضو اتحادیه اروپا در مذاکرات برگزیت موضع واحدی دارند. وظیفه اتحادیه اروپا محافظت از یکپارچگی بازار تجاری واحد است.

آنگلا مرکل در ابتدا گفت: خانمها و آقایان محترم! خوشحالم امروز، بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس، نخستین سفر رسمی خود را بعد از احراز سمت نخست وزیری به برلین انجام داد و بنابراین صمیمانه، حضور او را در اینجا خوشامد می گویم. طبیعی است که ما در این دیدار، دستورکار بسیار گسترده ای داشته باشیم که البته حاوی نکات مختلفی است. یکی از آنها مساله خروج انگلیس از اتحادیه اروپاست. از طرف آلمان به صراحت اعلام نموده ایم ما از این تصمیم (عملی شدن برگزیت) بسیار متاسفیم اما این، یک واقعیت است و این خروج باید شکل بگیرد و محقق گردد و ما در اتحادیه اروپا حتی بعد از خروج هم همچنان به مناسبات بسیار نزدیک خود با انگلیس ادامه می دهیم. در این میان مناسبات دوجانبه میان آلمان و انگلیس نیز برای ما از اهمیت برخوردار است.

ما روابط بسیار تنگاتنگ و بسیار صمیمی با هم داریم و من آرزو می کنم کیفیت این روابط در آینده نیز به همین شکل باقی بماند. ما نقاط مشترک بسیار زیادی با هم داریم و من از طرف آلمان، قرار است در صحبهای امروز به این مساله نیز بپردازم که یک خروج برنامه ریزی شده و توافق شده انگلیس از اتحادیه اروپا مورد استقبال ماست. با این حال همیشه بر این نکته تاکید نموده ایم که این آمادگی را نیز داریم که چنانچه در نهایت یک چنین توافقی در مورد خروج، حاصل نشد ما حتی برای خروج (بدون توافق) نیز دست بکار شویم. طبعا به ویژه، مساله زندگی بسیاری از شهروندان انگلیسی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا مساله ای قابل تامل است. در عین حال چنانچه انگلیس از اتحادیه اروپا خارج گردد و دیگر عضو اتحادیه نباشد و در واقع یک کشور ثالث باشد، آن را هم باید مدنظر داشته باشیم. کوشش خواهیم کرد بعد از گذشت زمان (تحقق برگزیت) در مورد پیشنهادهای اتحادیه اروپا برای انعقاد یک توافقنامه تجارت آزاد (میان اتحادیه و انگلیس) نیز با هم تبادل نظر کنیم.

مرکل اضافه کرد: ما مطالبی، غیر از برگزیت هم برای تبادل نظر داریم. مشاهده می کنید دنیا، این روزها به دنیای ناآرام تبدیل شده است. ما ظرف روزهای آینده در اجلاس سران گروه هفت در فرانسه بار دیگر با هم دیدار و تبادل نظر خواهیم کرد و به همین مناسبت، من بسیار مشتاقم بدانم دولت جدید انگلیس چه ارزیابی از اوضاع ایران، لیبی، سوریه و نیز کره شمالی دارد. ما در مورد اوضاع خطرناک این روزهای (اعتراضات) هنگ کنگ نیز با هم تبادل نظر خواهیم کرد و همین طور راجع به چالشهای دیگری که امروز، دنیا با آنها روبرو است. از طرف خود، این احساس را دارم که با روحیه ای از صمیمیت و نیز آرزوی دستیابی به یک درک (مشترک) و نیز قانع کردن برای درک ارزشها و صندلی یکسان به دنبال یافتن راهکارها باشیم و دوباره، صمیمانه به شما جناب آقای نخست وزیر، بوریس جانسون عزیز، حضور شما را در آلمان خوشامد می گویم.

همچنین بوریس جانسون, نخست وزیر انگلیس گفت : در دیدار با آنگلا مرکل, صدر اعظم آلمان , ما درباره طیف گسترده ای از موضوعات از جمله روسیه, ایران, چین و هنگ کنگ تبادل نظر کردیم.

وی اضافه کرد: به طور واضح اعلام می کنم که ما در انگلیس خواستار دستیابی به یک توافق بر سر برگزیت هستیم ونمی توانیم توافقی را قبول کنیم که باعث تقسیم بریتانیا گردد. ما می خواهیم از 3.2 میلیون تبعه کشورهای اتحادیه اروپا در انگلیس محافظت کنیم.

نخست وزیر انگلیس درباره چالش مرزی با ایرلند نیز گفت: زمان آن رسیده تا راهکار هایی برای مشکل مرزی با ایرلند پیدا کنیم.

صدر اعظم آلمان برای نخستین بار از زمان روی کار آمدن بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس و احتمالا آخرین بار در زمان عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا در برلین میزبان او شد.

محور تبادل نظرهای دو طرف برگزیت است در حالیکه اروپایی ها با هر گونه قید و شرطی مخالفند و جانسون مجبور است توافق آن ها را در بعضی امور از جمله برقراری مقررات مرزی در جزیره ایرلند جلب کند.

با وضع مقررات مرزی میان ایرلند شمالی به عنوان جزئی از بریتانیا و ایرلند جنوبی به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا از سویی امکان شعله ور شدن مجدد اختلافات تاریخی بین دو ایرلند ایجاد می گردد و از سوی دیگر مقررات مرزی برای حمل کالا و رفت و آمدن اشخاص رسما به جدایی میان اتحادیه اروپا و انگلیس می انجامد.

در زمان ورود بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس به دفتر صدراعظم آلمان برای دیدار با آنگلا مرکل، فریادهای برگزیت را متوقف کنید شنیده شد.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "در دیدار مرکل و بوریس جانسون چه گذشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در دیدار مرکل و بوریس جانسون چه گذشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید