خداحافظی جک ما با علی بابا ، معلمی که ایده ای کوچک را به غول تجاری جهان تبدیل کرد

به گزارش وبلاگ فایرفاکس، جک ما، مدیر سایت فروش اینترنتی علی بابا با استعفا از سمت خود، دوره جدیدی را در فعالیت های این غول تجارت الکترونیک چینی رقم می زند.

خداحافظی جک ما با علی بابا ، معلمی که ایده ای کوچک را به غول تجاری جهان تبدیل کرد

قرار است دانیل ژنگ، مدیر اجرایی کنونی علی بابا جانشین او شود.

جک ما یکی از موسسان شرکت علی بابا بود که در سال 1999 میلادی تاسیس شد و بعدا به یکی از بزرگترین فروشگاه های اینترنتی دنیا تبدیل شد. ارزش علی بابا هم اکنون حدود 480 میلیارد دلار برآورد شده و دارایی خالص جک ما بر اساس تخمین فوربس به حدود 39 میلیارد دلار (2018) می رسد.

شاید کسی فکر نمی کرد یک جستجوی ساده در اینترنت به راهی منتهی شود که او و ایده تجاری اش را به جایگاه امروز برساند.

آقای ما در سن 33 سالگی اولین کامپیوتر خود را خرید و مهارت خاصی در این زمینه نداشت. زمانی که او در اینترنت یک نوشیدنی چینی را جستجو می کرد هیچ نتیجه ای یادفت نشد که تعجب او را به همراه داشت و همین ایده تجاری جدید را پیش روی او گذاشت. این کارآفرین چینی که حالا 55 سال دارد، در خانواده ای فقیر در شهر هانژوی چین به دنیا آمد.

او در سنین جوانی شروع به یادگیری زبان انگلیسی کرد. او روزانه با انگلیسی زبانان یک هتل در نزدیکی خانه اش تمرین می کرد و آنها را به صورت رایگان به اطراف شهر می برد.

جستجوی او برای کار نتایج شیرینی نداشت. آقای ما می گوید درخواست کار او از سوی 30 کارفرما از جمله رستوران زنجیره ای مرغ سوخاری کی اف اسی که تازه به شهرشان آمده بود، رد شده بود.

او گفته بود: بیست و چهار نفر برای این کار اقدام کرده بودند. بیست و سه پذیرفته شدند. من تنها کسی بودم که پذیرفته نشدم.

او در سال 1988 میلادی در رشته دبیری انگلیسی فارغ التحصیل شد و برای مدتی به تدریس این زبان پرداخت.

آقای ما حدود بیست سال پیش سایت علی بابا را در آپارتمان کوچکی به همراه دیگران راه اندازی کرد و از گروه کوچک دوستان خود خواست در این بازار آنلاین سرمایه گذاری کنند.

در طول سال ها، علی بابا از یک فروشگاه اینترنتی کوچک به غول تجارت الکترونیک تبدیل شد و دامنه فعالیت های آن به حوزه هایی نظیر بازارهای اقتصادی و هوش مصنوعی هم گسترش یافت.

علی بابا در ابتدا فعالیت خود را با حضور فروشندگان خرد شروع کرد و در سال 2003 میلادی به مرکزی مهم برای تجارت الکترونیک گسترش یافت که بعدا سیستم پرداخت الکترونیک خاص خود موسوم به Alipay هم راه اندازی کرد.

در مراحل بعدی و زمانی که نام این شرکت در دنیا بر سر زبان ها افتاد، سهام علی بابا هم به عنوان یکی از بزرگترین عرضه کنندگان سهام در بازار نیویورک ارائه شد.

در اولین عرضه عمومی سهام علی بابا در بورس نیویورک در سال 2014 میلادی این شرکت 25 میلیارد دلار به دست آورد که رکوردی تاریخی در اولین عرضه محسوب می شود.

جک ما در زمینه فن آوری و بازارهای اقتصادی تخصص خاصی نداشت ولی با بصیرت و کاریزمای خاص خود توانست جایگاه علی بابا را ارتقا دهد. عملکرد پیروز آقای ما و شیوه منحصر به فردش باعث شد او به یکی از تجار پرآوازه چین و دنیا تبدیل شود.

او البته حامی 12 ساعت کار برای شش روز در هفته است که اظهارات او در این زمینه با مخالفت هایی همراه بوده است. آقای ما گفته بود بدون این الگو، قدرت اقتصادی چین در دنیا تضعیف می شود.

علی بابا که در آمریکا با فروشگاه های اینترنتی آماوزن و ای بی مقایسه می شود، توانسته در سال های اخیر دامنه فعالیت خود را گسترش دهد و به فروش کالاهایی که قبلا عرضه نمی کرد نظیر محصولات ورزشی هم بپردازد.

این شرکت یکی از بازیگران اصلی در تجارت الکترونیک دنیا است و گفته می شود سایت این گروه 90 درصد سهم بازار مصرف کننده به مصرف کننده و حدود نیمی از معاملات تولید کننده به مصرف کننده را در اختیار دارد.

بیش از 80 درصد خرید و فروش های اینترنتی در چین از طریق علی بابا انجام می گیرد.

منبع: بی بی سی

منبع: انتخاب

به "خداحافظی جک ما با علی بابا ، معلمی که ایده ای کوچک را به غول تجاری جهان تبدیل کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خداحافظی جک ما با علی بابا ، معلمی که ایده ای کوچک را به غول تجاری جهان تبدیل کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید