مغز حین خواب خاطرات غیرضروری را پاک می نماید

به گزارش وبلاگ فایرفاکس، محققان ژاپنی می گویند مغز ما هنگامی که به خواب می رویم آغاز می نماید به حذف کردن خاطرات بی اهمیت و غیرضروری و در طول خواب ساعات پر مشغله ای را می گذراند.

مغز حین خواب خاطرات غیرضروری را پاک می نماید

به گزارش وبلاگ فایرفاکس و به نقل از ساینس دیلی، همین طور که شما سرتان را بر روی بالش گذاشته و به خواب فرو رفته اید، احتمالاً تصور نمی کنید که مغز شما هنوز دیوانه وار در حال کار است، اما دقیقا همین طور است. یکی از مشغله های بسیاری که مغز در حین خواب مشغول انجام آن است، کاوش در میان لحظه ها و افکار روزانه شما و پاک کردن موارد غیرضروری آنهاست.

محققان ژاپنی نورون هایی را در قسمت هیپوتالاموس مغز کشف نموده اند که با حرکت سریع چشم در هنگام خواب و از بین بردن خاطرات غیرضروری مرتبط است. این بخشی از مغز است که چندین کارکرد دارد و مهم ترین آنها اتصال سیستم عصبی ما به سیستم غدد درون ریز است.

مغز با وجود پیشرفت شگرف علم هنوز هم اندامی مرموز است. با این حال این تحقیق خاص به کشف و درک مکانیسم های عصبی ناشناخته که هنگام خواب بر روی تنظیم حافظه ما کار می نمایند، یاری می نماید.

هنگامی که می خوابیم، مغز ما در حال پردازش تمام اطلاعاتی است که در طول روز جمع آوری نموده و آنها را طبقه بندی می نماید و در جعبه های مشخصی در مغز قرار می دهد و آنها را به شکل خاطرات تلفیق می نماید.

به گفته دانشمندان اما بعضی از تجربیات روزانه از نظر مغز ما ارزش یادآوری ندارند و از این رو از حافظه ما اخراج می شوند.

این در واقع یک فرآیند فوق العاده مفید است. در غیر این صورت ما از اطلاعاتی سرریز می شدیم که مغز ما نمی دانست چگونه باید آنها را اداره کند.

فراموشی برای تنظیم حافظه ما لازم است و روند از بین بردن خاطرات غیر ضروری، تجدید ساختار سیناپسی نامیده می گردد. این روند فقط در ساعات خواب ما رخ می دهد.

تیمی از محققان به سرپرستی شونتارو ایزاوا از دانشگاه ناگویا، نقش یک سری خاص از نورون ها به نام هورمون تمرکز ملانین(MCH) را در موش های در حال خواب آنالیز کردند.

نورون های MCH منحصراً در هیپوتالاموس یافت می شوند و اعتقاد بر این است که در تنظیم خواب و بیداری نقش دارند.

این تیم برای مشاهده نقش نورون های MCH در تنظیم حافظه در موش ها از ترکیبی از تکنیک های شیمیایی و اپتوژنتیک استفاده کردند و در کمال تعجب ایزاوا و همکارانش دریافتند که مهار نورون ها باعث افزایش حافظه در جوندگان می گردد ، در حالی که نورون های MCH باعث اختلال در حافظه(به معنی پاک کردن خاطرات غیر ضروری) می شوند.

بنابراین نتایج نشان می دهد که جهت عصبی خواب موسوم به REM نقش مهمی در فراموشی فعال ما دارد.

محققان به آینده ای نگاه می نمایند که در آن می توان از جهتهای MCH به عنوان هدفی برای تنظیم حافظه استفاده کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مغز حین خواب خاطرات غیرضروری را پاک می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مغز حین خواب خاطرات غیرضروری را پاک می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید