مجمع عمومی سازمان ملل علیه شرایط حقوق بشر در ایران قطعنامه تصویب کرد

ایلنا نوشت: مجمع عمومی سازمان ملل متحد همچون سال های گذشته با رایی ضعیف، قطعنامه حقوق بشری ایران را تصویب کرد که بانیان و حامیان آن، مرتکب نقض جدی حقوق بشر در کشور خود و دنیا شده اند.

مجمع عمومی سازمان ملل علیه شرایط حقوق بشر در ایران قطعنامه تصویب کرد

در نشست روز چهارشنبه هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد، قطعنامه های کمیته سوم این مجمع در دستور کار نهاده شد که یکی از آنها، قطعنامه حقوق بشری ایران بود که از سوی کانادا ارائه شد.

در رای گیری به عمل آمده، 81 عضو سازمان ملل متحد رای موافق دادند در حالی که 30 عضو مخالف و 70 عضو دیگر هم به آن رای ممتنع دادند که مجموع آنها به عدد 100 می رسد.

بر این اساس، پرونده حقوق بشری ایران برای یکسال دیگر مفتوح ماند تا گزارشگر ویژه ای که برای این منظور در نظر گرفته اند به فعالیت خود ادامه دهد.

محمد حسنی نژاد نماینده ایران در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد هم پیش از رای گیری ابراز امیدواری کرد کانادا این قطعنامه بی فایده سیاسی را کنار بگذارد.

وی توضیح داد: ما این قطعنامه را جدی نمی گیریم و هیچ کسی نباید این نمایش تکراری از ناهنجاری را جدی بگیرد.

این دیپلمات ایران با اشاره به تروریسم مالی آمریکا که از حامیان این قطعنامه محسوب می گردد، اعلام کرد: حتی امروز ، مردم من در تلاشند تا از مبانی حقوق بشری خود در برابر جنگ مالی نسل کشانه که ایالات متحده انجام داده، محافظت نمایند. حسنی نژاد اضافه کرد: تروریسم مالی افسار گسیخته آمریکا علیه ایرانیان به ویژه آسیب پذیرترین آنها، به طور عمد و غیرقانونی حقوق بشر اولیه را همچون حق آنها برای غذا، حق آنها برای تحصیل، حق آنها برای سلامت و حق حیات آنها نقض می نماید.

وی توضیح داد: این عمل تروریسم مالی به طور هدفمند و بی رحمانه بچه ها مبتلا به سرطان و بیماری های ژنتیکی و همچنین بیماران دیابت، مالتیپل اسکلروزیس، آسم، تالاسمی و سایر بیماران صعب العلاج یا بیماران کمیاب را هدف گرفته است.

نماینده ایران در کمیته سوم سازمان ملل متحد اعلام کرد: تحمیل قوانین ملی ایالات متحده به کشورهای مستقل، هم تجلی استبداد در سطح بین المللی و هم حمله آشکار به اصل برابری کشورهای عضو سازمان ملل است.

23231

منبع: خبرآنلاین

به "مجمع عمومی سازمان ملل علیه شرایط حقوق بشر در ایران قطعنامه تصویب کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجمع عمومی سازمان ملل علیه شرایط حقوق بشر در ایران قطعنامه تصویب کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید