رونق بازار کسب و کار به کمک گرافیک

به گزارش وبلاگ فایرفاکس، فتانه احدی- البرز - خبرنگار:بهره گیری از طرح های گرافیکی برای ارائه پیام ها و مفاهیم تصویری گوناگون از گذشته تا امروز در میان جوامع و فرهنگ های مختلف مرسوم بوده است. هنری که از تلفیق تصاویر، خطوط، واژه ها و ایده های خلاقانه متولد شده است و در پیچیدگی های دنیای امروز به موازات نیاز جامعه در حال گسترش است.

رونق بازار کسب و کار به کمک گرافیک

با این وصف نقش و جایگاه گرافیک در جامعه امروز به عنوان شاخه ای از هنر که علاوه بر جنبه های کاربردی گسترده، ارتباط تنگاتنگی نیز با عنصر خلاقیت دارد، غیر قابل انکار است. بنابراین برنامه ریزی برای متقاضیان ورود به این عرصه برای جهت دادن استعدادها و پرورش ایده های خلاقانه آنها، از همان دوره های آغازین تحصیلی و پایه ضروری است. موضوعی که با توجه به تقاضای روزافزون دانش آموزان و دانشجویان برای ثبت نام و ادامه تحصیل در این رشته اهمیت مضاعفی می یابد.

  • اهمیت خلاقیت در رشته گرافیک

مدرس دانشگاه و پیشکسوت رشته گرافیک با تاکید بر اهمیت و لزوم تقویت نگاه خلاقانه در دانشجویان این رشته می گوید: گرافیک را بیشتر به عنوان یک رسانه می شناسم که کارکرد آن انتقال پیام است؛ هرچند می تواند مفاهیم فرهنگی را نیز دربربگیرد. عباس علیزاده ادامه می دهد: اگر هنرجویی در این عرصه از خلاقیت برخوردار باشد و بتواند کار خود را با ایده های جالب همراه کند، اثری هنرمندانه ارائه کرده است. علاوه بر این یک هنرمند فعال در عرصه گرافیک باید دارای هوش بالا و معلومات بسیاری در زمینه های فرهنگی و اجتماعی باشد.

وی با اشاره به جایگاه هنر گرافیک در البرز اضافه می کند: در جلساتی که در مورد گرافیک در استان برگزار می شود، دانشجویان حضور رضایت بخشی دارند و اشتیاق بسیاری در آنها می بینم. امیدوارم که این استقبال نه تنها در البرز، بلکه در کل جامعه گسترش یابد؛ زیرا سواد تصویری و شکلی در جامعه ما در حد مطلوبی نیست. علیزاده می گوید: با توجه بیشتر به موضوع گرافیک، نگاه جامعه می تواند به این قضیه عمیق تر شود تا بر این اساس بتوانیم فهم زیبایی شناسی اشکال را نیز برای نسل های آینده به جا بگذاریم. هم اکنون مشکل بسیاری از گرافیست ها این است که ایده های گوناگونی در ذهن ندارند. این در حالی است که برخورداری از ایده و فکر خام یکی از ضروریات این رشته است و در مقابل فقدان خلاقیت به ایجاد مشکل منتهی می شود.

این مدرس باتجربه گرافیک ادامه می دهد: هم اکنون یکی از دغدغه های موجود این است که در دانشگاه ها نیز به دلیل مشاهدات ناکافی، میزان اندک مطالعه و عدم سرکشی به کتاب های تصویری نوعی فقر ذهنی به وجود آمده است. با سرزدن به موزه ها، نگاه کردن به کتاب های تصویری و به طور کلی تمرین خوب دیدن، می توانیم این وضعیت را بهبود ببخشیم.

  • هدایت گرافیست ها در راستا صحیح

دیگر مدرس دانشگاه و مدیر هنرستان هنرهای زیبای کرج می گوید: گرافیک رشته جذابی است، اما افرادی که جذب این رشته می شوند شناخت درستی از آن ندارند و از طرفی دانشجویانی که در این رشته به تحصیل مشغولند در راستا درستی هدایت نمی شوند. سجاد فروغی ادامه می دهد: یکی از ایرادات اصلی که می توان به آن اشاره کرد این است که سیستم انتخاب مدرسان پایه درستی ندارد و من معتقدم که صرف داشتن مدرک کارشناسی ارشد ملاک خوبی برای تدریس نیست، بلکه سوابق کاری و فعالیت های حرفه ای است که معین می کند چه کسی صلاحیت تدریس را دارد.

وی اضافه می کند: در سال های گذشته رشته گرافیک به اندازه کافی شناخته شده نبود و به ندرت پیش می آمد که فردی با این رشته آشنایی داشته باشد؛ اما با تغییراتی که انجام شد، این روزها گرافیک به یک رشته همه گیر و پرطرفدار تبدیل شده است. از طرفی به موازات صنعتی شدن و پیشرفت تجارت، گرافیک که ابزار معرفی محصول است، نیز رشد پیدا کرده و می تواند موجب رونق بازار کسب و کار شود.

فروغی می گوید: جذابیت های این رشته موجب شده تا متقاضیان زیادی به ادامه تحصیل در آن گرایش پیدا کنند و همان طور که در دانشگاه ها و مدارس زیادی به تدریس این رشته پرداخته می شود، تعداد خروجی فارغ التحصیلان این رشته نیز بسیار بالا باشد. اما با این همه معتقدم که اگر متقاضیان این رشته به صورت جدی به آن نگاه کنند و هدفمند وارد این عرصه شوند، بدون شک به موفقیت می رسند؛ زیرا یک بخش گرافیک در ارتباط با صنعت و تجارت و بخش دیگر آن فرهنگی است و نیاز فرهنگی به این رشته بالاست.

وی عنوان می کند: اکنون مهم ترین معضل در این رشته کپی برداری از آثار بزرگان گرافیک است. معتقدم که اگر دانش آموزان از همان ابتدای ورود به این رشته از آثار بزرگان گرافیک فقط به عنوان یک راهنما استفاده کنند، ما دیگر با معضلی به نام کپی برداری در این ابعاد گسترده روبه رو نمی شویم. این فعال و مدرس گرافیک با اشاره به ظرفیت های البرز در جذب نیروی فارغ التحصیل گرافیک به بازار کار این رشته می گوید: می توان گفت با توجه به وضعیت رو به رشد کرج در ابعاد مختلف، بخش زیادی از فارغ التحصیلان در آینده امکان وارد شدن به بازار کار را دارند، اما این ظرفیت ها هنوز به فعلیت نرسیده اند. به نظر من ظرفیت های کرج در این زمینه به اندازه ای بالاست که می توان انجمن های بیشتری در زمینه گرافیک تاسیس کرد. همه این مسائل نیازمند این است که مسئولان نیز دید خود را به هنر شهری ارتقا دهند.

  • ضرورت افزایش برپایی نمایشگاه ها

یکی از دانشجویان البرزی رشته گرافیک می گوید: گرافیک رشته ای است که 50 درصد آن هنر و 50 درصد دیگر آن دربرگیرنده موضوعاتی همچون بازرگانی، صنعت، جامعه شناسی و روان شناسی است. می توان گفت این رشته به شدت با مخاطب درگیر است و کسی که کار گرافیک انجام می دهد باید شناخت خوبی از جامعه، مردم و قشری که برای آنها کار می کند داشته باشد.

مریم عزیزی با اشاره به کمبودها و مشکلاتی که هنرمندان این رشته در البرز با آن روبه رو هستند، ادامه می دهد: نزدیکی کرج به پایتخت نتایج نامطلوبی دربرداشته است، زیرا همه نمایشگاه ها و مراکز هنری در تهران متمرکز شده اند و درنتیجه هنرمندان کرج بیشتر برای شرکت در رویدادهای هنری و نمایشگاه های تهران تمایل نشان می دهند. وی اضافه می کند: این شرایط محدودیت هایی را برای دانش آموزان و دانشجویانی که در رشته گرافیک تحصیل می کنند ایجاد کرده؛ زیرا ما نیاز داریم که به صورت مداوم از نمایشگاه ها و آثار گرافیست های مختلف باخبر شویم. فراهم نبودن زمینه این موضوع نیز مانع ارتقای دید هنری و شکوفایی استعدادهای گرافیست های جوان استان می شود. در نتیجه فارغ التحصیلان برای ورود به بازار کار در رشته گرافیک با مشکل روبه رو می شوند.

منبع: همشهری آنلاین

به "رونق بازار کسب و کار به کمک گرافیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونق بازار کسب و کار به کمک گرافیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید