ردیابی تنفس نوزادان با اسپیکر هوشمند

به گزارش وبلاگ فایرفاکس، پژوهشگران آمریکایی، سیستم جدیدی ابداع نموده اند که می تواند با یاری یک اسپیکر هوشمند، تنفس نوزاد را در خواب آنالیز کند.

ردیابی تنفس نوزادان با اسپیکر هوشمند

پژوهشگران دانشگاه واشنگتن(UW) آمریکا، سیستم جدیدی ابداع نموده اند که می تواند با استفاده از نویز سفید که از یک اسپیکر هوشمند منتشر می گردد، تنفس و حرکات نوزادان را در خواب آنالیز کند.

به گفته پژوهشگران، نخستین نمونه این ابزار موسوم به بریث جونیور(BreathJunior) می تواند میزان تنفس را با دقت و بر اساس نشانه های استاندارد زندگی تشخیص دهد. توانایی این سیستم نشان می دهد که اسپیکرهای هوشمند در آینده می توانند برای آنالیز بی سیم سلامت افراد به کار بروند.

شیام گولاکوتا(Shyam Gollakota)، از نویسندگان این پژوهش گفت: اسپیکرهای هوشمند روز به روز بیشتر رواج پیدا می نمایند و در حال حاضر، توانایی انتشار نویز سفید را دارند. اگر بتوانیم از نویز سفید به عنوان روشی برای آنالیز حرکات دست و پا، تنفس و گریه نوزادان استفاده کنیم، اسپیکر هوشمند به ابزاری مناسب برای این کار تبدیل خواهد شد و این موضوع، بسیار هیجان انگیز است.

نویز سفید، سیگنالی است که توان آن به طور یکنواخت در همه فرکانس ها توزیع شده باشد. این سیستم هوشمند، از نویز سفید برای تشخیص تنفس نوزاد استفاده می نماید و روش کار آن، به روش کار دستگاه سونار در شناسایی اجسام شباهت دارد. این سیستم با به کار بردن طیف گسترده ای از میکروفن های داخلی که در اسپیکرهای هوشمند جدید تعبیه شده اند، می تواند نویز سفید منعکس شده از بدن یک نوزاد را ردیابی کند.

آنران وانگ(Anran Wang)، نویسنده ارشد این پژوهش گفت: ما کار خود را با انتقال یک سیگنال تصادفی از نویز سفید شروع کردیم که بازتاب وضعیت بدن نوزاد است. میکروفن های اسپیکر هوشمند، سیگنال تصادفی را دریافت می نمایند. از آنجا که ما سیگنال اصلی را می شناسیم، سیگنال های تصادفی را از آن حذف می کنیم و فقط اطلاعات مربوط به حرکت نوزاد را نگه می داریم.

بریث جونیور برای نخستین بار، روی یک شبیه ساز نوزاد آزمایش شد و نشان داد که می تواند میزان تنفس را با دقت تشخیص دهد. پس از این مرحله، آزمایش بریث جونیور روی نوزادان واقعی شروع شد. نوزادان در این آزمایش، به ردیاب هایی متصل شدند و سیستم توانست ردیابی تنفس آنها را با دقت انجام دهد.

این سیستم هنوز در مراحل ابتدایی آنالیز به سر می برد و فقط نخستین نمونه از آن عرضه شده است اما پژوهشگران سعی دارند آن را در استارتاپی موسوم به ساوند لایف ساینسز(Sound Life Sciences)، به مرحله تجاری برسانند. گولاکوتا ادامه داد: من پیش بینی می کنم که اسپیکرهای هوشمند در آینده بتوانند نشانگرهای سلامت بیشتری را مورد آنالیز قرار دهند.

وی اضافه نمود: ما توانسته ایم تنها در چند سال، راه زیادی را برای آنالیز حرکات بدن بزرگسالان طی کنیم و به آنالیز حرکات و تنفس نوزان تازه متولد شده برسیم. این کار به خاطر وجود الگوریتم های جدید و پیشرفت اسپیکرهای هوشمند، امکان پذیر شده است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "ردیابی تنفس نوزادان با اسپیکر هوشمند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ردیابی تنفس نوزادان با اسپیکر هوشمند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید