خانه امن گلستان؛ پناهگاه زنان در معرض خشونت

به گزارش وبلاگ فایرفاکس، آتوسا ایرانی - گرگان - خبرنگار: مرداد سال گذشته نخستین خانه امن ویژه زنان مورد خشونت قرار گرفته در گلستان توسط رئیس بهزیستی کشور افتتاح شد.

خانه امن گلستان؛ پناهگاه زنان در معرض خشونت

برای اطلاع از کارکرد این خانه و خدماتی که به زنان در معرض آسیب ارائه می دهد، گفت وگویی با سید امیر میرفندرسکی قائم مقام و مشاور مدیر کل بهزیستی گلستان داشتیم. این مسئول در گفت وگو با وبلاگ فایرفاکس درباره مکان هایی که به عنوان سرپناه در اختیار دختران پناهجو و زنان معتاد یا خیابانی قرار می گیرند هم شرحاتی داد که در ادامه می خوانید.

  • درباره شرایط خانه امن ویژه زنان در معرض آسیب شرح دهید.

نخستین خانه امن ویژه زنان در معرض آسیب به مساحت 300 متر و ظرفیت 50 نفر سال گذشته افتتاح شد. در این مکان خدمات روانشناسی، مشاوره های حقوقی و مددکاری به شکل رایگان ارائه داده می گردد. از آنجاکه خانه امن به عنوان اقامتگاهی موقت برای مدت 6 ماه در نظر گرفته شده است، چنانچه مشکل فرد رفع نگردد زمان اقامت تمدید خواهد شد.

نکته دارای اهمیت این است که الزاما هر زنی که در خانه امن حضور دارد مانند زنان خیابانی، آسیب دیده نیست و هر یک مسائل گوناگونی دارند. در این مرکز زنانی که به دلیل خشونت یکی از اعضای خانواده احساس امنیت روانی و جسمانی نمی نمایند هم اقامت دارند.

  • معمولا کمتر کسی از وجود خانه امن مطلع است، علت تبلیغات نکردن در این زمینه چیست؟

این نوع مراکز را به علت بعضی از ملاحظات نمی توان تبلیغ کرد، زیرا نتیجه معکوس می دهد. به عنوان مثال اگر اعلام گردد که مرکز بازپروری زنان در یکی از خیابان ها دایر شده است، افراد سودجو به محض اطلاع برای این که آسیب وارد نمایند، به این مراکز مراجعه می نمایند. این مشکل در تمام شهرهای کشور صادق است. تبلیغ باید برای برنامه هایی باشد که منجر به مطلع سازی می گردد مانند آموزش های قبل از ازدواج و پیشگیری از اعتیاد.

  • نحوه ورود به خانه های امن به چه صورت است؟

بانوان در معرض آسیب، مستقیم به خانه امن نمی آیند بلکه این افراد با مراجعه به مرکز اورژانس اجتماعی شهر خود و انجام مصاحبه های لازم، در صورت احتیاج به خانه امن فرستاده می شوند. اورژانس اجتماعی به عنوان گلوگاه و ورودی مرکز خانه امن حساب می گردد. در بعضی موارد فرد مراجعه نماینده به اورژانس اجتماعی، یک زن خیابانی است که به مرکز بازپروری زنان ارجاع داده می گردد. دختران پناهجو هم به مرکز خانه سلامت می روند. اینگونه نیست که تمام زنان با مراجعه به اورژانس اجتماعی در خانه امن استقرار یابند.

  • با توجه به این که گفتید اقامت در خانه امن موقتی است، در این باره شرح دهید.

اقامت در خانه امن، خانه سلامت و مرکز بازپروری مدت مشخصی دارد. در خانه امن بین 4 تا 6 ماه، خانه سلامت بین 6 ماه تا یک سال و در مرکز بازپروری هم به همین صورت است. در این مدت عناصر و متغیرهایی که امکان برقراری ارتباط فرد با خانواده را میسر می نماید، آنالیز می شوند زیرا تمام کوشش بهزیستی بازگرداندن فرد به محیط خانواده است، اما گاهی این اقدام منجر به آسیب می گردد که در این صورت برای توانمندسازی شخص برنامه ریزی خواهد شد.

  • برای توانمندسازی آنان چه برنامه ریزی هایی انجام می گردد؟

پرداخت وام اشتغال زایی تا سقف 20 میلیون تومان، ارائه یاری هزینه تحصیلی به فرزندان این زنان (درصورت داشتن سرپرستی فرزندان) و پرداخت هزینه مسکن بلاعوض از اقدامات بهزیستی استان است. برای آن دسته از زنانی که توانایی کار مستقل ندارند و نزد شخص دیگری مشغول به کار می شوند، ضمانت نامه بانکی برای پرداخت حقوقی برابر یا نزدیک به حقوق اداره کار دریافت می گردد. اداره کل بهزیستی از این زنان حمایت مادی و معنوی دارد. به زنان سرپرست خانواری که پس از مراجعه به خانه امن طلاق گرفته اند در شهرها تا 30 میلیون تومان و در روستاها تا 18 میلیون تومان یاری بلاعوض پرداخت می گردد، مشروط بر این که فرد زمین و پروانه ساخت داشته باشد.

  • چه تعداد اورژانس اجتماعی در استان داریم؟

در استان 8 اورژانس اجتماعی در شهرهای گرگان، گنبد، آق قلا، علی آباد، کلاله، مینودشت، گمیشان و بندرترکمن دایر و آماده خدمت رسانی هستند. ایجاد پایگاه های ارائه دهنده خدمات اجتماعی هم از دیگر کارکردهای این اورژانس است. تاکنون استقبال از این مراکز خوب بوده و مردم تا حدودی آشنایی با عملکردشان دارند.

منبع: همشهری آنلاین

به "خانه امن گلستان؛ پناهگاه زنان در معرض خشونت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه امن گلستان؛ پناهگاه زنان در معرض خشونت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید