تأکید بانک مرکزی بر لزوم ارایه نسخه&zwnjای از قرارداد تسهیلات به تسهیلات&zwnjگیرندگان

به گزارش وبلاگ فایرفاکس، خبرنگاران : بانک ها و موسسات اعتباری موظف هستند، مصوبات شورای پول و اعتبار و بخشنامه های بانک مرکزی مبنی بر لزوم در اختیار قرار دادن نسخه ای از قراردادهای تسهیلات بانکی به تسهیلات گیرنده/ وثیقه گذار/ضامن را رعایت نمایند.

تأکید بانک مرکزی بر لزوم ارایه نسخه&zwnjای از قرارداد تسهیلات به تسهیلات&zwnjگیرندگان

به گزارش وبلاگ فایرفاکسبه نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، در اجرای ماده (23) قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار مصوب جلسه مورخ 16 بهمن ماه 1390 مجلس شورای اسلامی در مورد لزوم یکنواخت سازی فرم عقود تسهیلات بانکی، نمونه فرم های یکسان عقود مختلف تسهیلاتی توسط بانک مرکزی تهیه و پس از تصویب در شورای پول و اعتبار طی بخشنامه های مختلف به شبکه بانکی کشور ابلاغ شد.

در یکایک فرم های یکنواخت مذکور، ضرورت ارائه نسخه ای از قرارداد اعطای تسهیلات دارای ارزش قانونی یکسان با سایر نسخ قرارداد، به تسهیلات گیرنده/وثیقه گذار/ضامن مورد تصریح نهاده شد. علاوه بر این طی بخشنامه شماره 95.313238 مورخ 1395.10.05 و بخشنامه شماره 96.290003 مورخ 1396.09.13 مجدداً بر ضرورت رعایت این حکم تاکید شد.

علی رغم این، وفق گزارش های نظارتی واصله و آنالیز های اجرا شده، همچنان بعضی بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی از اعطای نسخه ای از قراردادهای تسهیلاتی به تسهیلات گیرنده/وثیقه گذار/ضامن خودداری می نمایند. بر این اساس و با عنایت به اهمیت وافر موضوع مراتب در جلسه مورخ 12 آذرماه 1399 هیئت عامل بانک مرکزی مطرح و مقرر شد با ابلاغ بخشنامه مجدد رعایت این مهم مورد تاکید نهاده شده و به وسیله بازرسی های حضوری بر حسن اجرای آن نظارت گردد.

بدیهی است مسئولیت عدم رعایت و نقض حکم یاد شده با مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره بانک ها و موسسات اعتباری غیر بانکی خواهد بود.

منبع: اقتصادنیوز

به "تأکید بانک مرکزی بر لزوم ارایه نسخه&zwnjای از قرارداد تسهیلات به تسهیلات&zwnjگیرندگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأکید بانک مرکزی بر لزوم ارایه نسخه&zwnjای از قرارداد تسهیلات به تسهیلات&zwnjگیرندگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید