بهبود عوارض ام. اس از طریق سلول های بنیادی مزانشیمی

به گزارش وبلاگ فایرفاکس، یک کارآزمایی بالینی بین المللی که از سوی پژوهشگاه رویان و پژوهشگرانی از کشورهای کانادا، ایتالیا، سوئیس، سوئد، دانمارک، فرانسه، اسپانیا، انگلیس و اتریش صورت گرفته نشان می دهد استفاده از سلول های بنیادی مزانشیمی برای درمان ام. اس بی خطر و سودمند است.

بهبود عوارض ام. اس از طریق سلول های بنیادی مزانشیمی

به گزارش وبلاگ فایرفاکس، مالتیپل اسکلروزیس یا همان ام. اس، یک بیماری التهابی در دستگاه عصبی مرکزی است که با اثر فرسایشی منجر به ناتوانی های غیرقابل بازگشت می گردد.

در حالی که پژوهش های پیشین نشان داده بود سلول های بنیادی مزانشیمی با اثر ضدالتهابی خود موجب کاهش عوارض ام. اس در حیوانات مدل آزمایشگاهی شده بودند، کارآزمایی بالینی فاز 2 که اثر این درمان را در شمار قابل توجهی از انسان های مبتلا آنالیز کند تاکنون صورت نگرفته بود.

به منظور آنالیز اثر درمانی سلول های بنیادی مزانشیمی بر مبتلایان به ام اس، در پژوهشی بین المللی که به همت دکتر سید مسعود نبوی از پژوهشگاه رویان و پژوهشگرانی از کشورهای کانادا، ایتالیا، سوئیس، سوئد، دانمارک، فرانسه، اسپانیا، انگلیس و اتریش انجام شد، بی خطر بودن و اثربخشی سلول های بنیادی مزانشیمی در مبتلایان به ام. اس مورد آنالیز نهاده شد.

در این پژوهش، سلول های بنیادی مزانشیمی از خود افراد مبتلا دریافت شد، به گروهی سلول بنیادی مزانشیمی و به گروهی دارونما داده شد، بدون اینکه هیچیک از دو گروه دریافت کننده درمان یا پزشکان معالج آنان آگاه باشند چه کسی سلول و چه کسی دارونما دریافت نموده است. این روش یک استاندارد جهانی است که به منظور حذف اثر تلقین از نتایج حاصل از کارآزمایی بالینی انجام می گردد. بیماران به مدت شش ماه برای آنالیز اثرات جانبی و درمانی سلول های پیوند شده مورد پایش نهاده شدند.

بر اساس اعلام پژوهشگاه رویان، نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی Trials به چاپ رسیده نشان می دهد استفاده از سلول های بنیادی مزانشیمی برای درمان ام. اس بی خطر و سودمند است. این یافته که حاصل پژوهشی بین المللی است، گامی در جهت برطرف محدودیت ها و صدور مجوزها برای استفاده از سلول های بنیادی مزانشیمی در درمان مبتلایان به ام اس محسوب می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بهبود عوارض ام. اس از طریق سلول های بنیادی مزانشیمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهبود عوارض ام. اس از طریق سلول های بنیادی مزانشیمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید