اردوغان: لازم باشد مانند عملیات سال 1974 در قبرس وارد عمل می شویم

به گزارش وبلاگ فایرفاکس، رئیس جمهور ترکیه در پیامی به مناسبت چهل و پنجمین سالگرد عملیات نظامی این کشور در قبرس برای حفاظت از منافع قبرسی های تُرک تبار گفت که آنکارا در صورت لزوم آمادگی تکرار چنین عملیاتی را دارد.

اردوغان: لازم باشد مانند عملیات سال 1974 در قبرس وارد عمل می شویم

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ فایرفاکس، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در شرایطی که تنش ها بین این کشور با اتحادیه اروپا بر سر استخراج نفت و گاز در سواحل قبرس ادامه دارد، در پیامی به مناسبت سالگرد عملیات سال 1974 ترکیه در قبرس از آمادگی کشورش برای تکرار این عملیات خبر داده است.

بنا بر نوشته پایگاه دیلی صاباح، رئیس جمهور ترکیه به مناسبت چهل و پنجمین سالگرد عملیات این کشور در قبرس که آنکارا آن را عملیات صلح قبرس نامگذاری کرده اند، بیانیه ای صادر کرد.

ارتش ترکیه از 20 جولای تا 17 آگوست 1974 در واکنش به اقدامات یونان برای الحاق بخش هایی از قبرس به خود، با انجام یک عملیات نظامی بخشی از شمال قبرس را تحت کنترل خود درآورد.

به دنبال حضور نظامی ترکیه در شمال قبرس، یونانی تبارهای قبرس در برابر عملیات نظامی ترکیه دست به مقاومت زدند و دو طرف وارد جنگ شدند اما در نهایت، یونانی تبارها و تُرک تبارها آتش بس کردند و از آن زمان این آتش بس برقرار مانده است.

صدور بیانیه رئیس جمهور ترکیه درباره عملیات این کشور در قبرس در حالی اجرا شده که اتحادیه اروپا از احتمال تحریم ترکیه به دنبال اعزام ناوهای حفاری آنکارا به منظور استخراج نفت و گاز در سواحل قبرس خبر داده است

دولت ترکیه انتقاد اروپا و یونان مبنی بر اینکه این کشور به صورت غیر قانونی در حال استخراج نفت و گاز در سواحل قبرس است را رد کرده است.

در بیانیه اردوغان آمده است: آنهایی که در آرزو تغییر این واقعیت که قبرسی های ترک تبار بخش جدایی ناپذیر ملت ترکیه هستند، به سر می برند، متوجه خواهند شد که آرزوی باطلی در سر دارند.

رئیس جمهور ترکیه اظهار داشت که آنکارا و جمهوری قبرس شمالی به مقابله با تلاش های قبرس یونانی نشین برای استثمار کردن ذخایر این جزیره ادامه خواهند داد.

او در پیام خود هشدار داد، ترکیه هر زمان که حفاظت از امنیت قبرس تُرک نشین اقتضا کند، برای تکرار کاری که سال 1974 در حمایت از ترک تبارهای قبرس انجام داده، تردیدی به خود راه نمی دهد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "اردوغان: لازم باشد مانند عملیات سال 1974 در قبرس وارد عمل می شویم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اردوغان: لازم باشد مانند عملیات سال 1974 در قبرس وارد عمل می شویم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید