آخرین وضعیت بورسیه ها از زبان وزیر علوم

وزیر علوم جزئیات بورسیه ها و حاشیه های مربوط به حکم انفصال روسای سه دانشگاه کاشان، صنعتی اصفهان و تربیت مدرس را تشریح کرد.

آخرین وضعیت بورسیه ها از زبان وزیر علوم

به گزارش خبرنگاران، دکتر منصور غلامی امروز در مراسم آئین تکریم و تجلیل از خبرنگاران در مورد جزئیات حکم انفصال از خدمت رؤسای سه دانشگاه سراسری مربوط به پرونده بورسیه ها، اظهار کرد : بحثی که در این خصوص رخ داد، موضوع پذیرش و جذب هیئت علمی است.

وی توضیح داد: وقتی فردی بورسیه می شود و بازمی شود، دانشگاه ها و دولت حق دارند این فرد را ارزیابی مجدد نمایند چرا که حدود 6-5 سال این فرد رفته است و باید ارزیابی شود که شاخص های اولیه را حفظ نموده است یا خیر.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: دانشگاه ها انتظار دارند در فرآیند به کارگیری بورسیه ها، ارزیابی علمی انجام شود. بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، دستگاه های دیگر در امور علمی مربوط به کارگیری بورسیه ها و این قبیل مسائل نباید ورود نمایند بنابراین محل اختلاف در این قضیه است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: فضای گذشته ای که درباره بورسیه ها بود، حل و فصل شد و بیشتر آنها معین تکلیف شدند. برخی به دانشگاه هایی که بورس شده بودند، بازگشتند ولی به دلایلی دانشگاه ها به آنها عدم احتیاج زدند. به عنوان مثال دانشگاهی در شهرستان 290 نفر بورسیه داشت و اکنون همان تعداد، اعضای هیئت علمی دارد. طبیعی است که نتواند این افراد را به لحاظ بودجه ای، مجوزهای استخدامی و مسائل دیگر جذب کند.

وی گفت: طبیعی است که دانشگاه ها به بودجه های دولتی متکی هستند و باید آنالیز نمایند که در راستای رشد و توسعه دانشگاه ها، می توانند این افراد را جذب نمایند یا خیر؟ البته افرادی که معرفی نشده اند، به دانشگاه های دیگر معرفی می شوند و مرکز نظارت و ارزیابی وزارت علوم، یکی از وظایفش معرفی این افراد به دانشگاه های دیگر است که این امر مقداری زمانبر است.

وزیر علوم خاطر نشان کرد : برخی از افراد بورس شده، اصرار داشتند در دانشگاهی که بورسیه شده اند، فعالیت نمایند و دانشگاه نیز زمانی که عدم احتیاج خود را اعلام نمود، به دیوان عدالت اداری شکایت کردند و قاضی نیز حکم زده بود که باید این افراد پذیرش شوند و در واقع قرارداد را به نظر و ارزیابی علمی دانشگاه مقدم دانسته بود.

به گفته غلامی، یکی از این افراد شکایت نموده بود که صلاحیت علمی اش در هیئت مرکزی جذب تائید نشده اما دانشگاه محکوم بود که این فرد را پذیرش کند. این اختلاف نظری است که وجود دارد.

وی ادامه داد: بر این اساس تعداد سه نفر از رؤسای دانشگاه ها اصرار داشتند اظهارنظر دانشگاه ها و ارزیابی شان حفظ شود اما قاضی تأکید و تهدید نموده که اگر حکم اجرایی نشود، حکم انفصال می خورد و اگر حکم انفصال لحاظ شود، حکم قاضی اجرا نمی شود. از دانشگاه تربیت مدرس، دو نفر شاکی بودند که هر دو الان شاغل هستند و حکمشان اجرا شده است. یکی از آنها شکایت نموده است که حکم من شماره استخدامی ندارد که این فرآیند زمانبر است و اعضای هیئت علمی اول قرارداد پیمانی می شوند و بعد شماره استخدامی به آنها تعلق می گیرد؛ همین افراد اکنون شاغل بوده و از خزانه دولت پول می گیرند.

غلامی اعلام کرد: با مسئولان دیوان عدالت اداری نیز نشست داشته ایم و امیدواریم این مسائل زودتر حل و فصل شود بنابراین حکم انفصالی اجرا نشده و معطوف به این است که حکم اولیه اجرا نشود. اگر به ناچار با تبادل نظر به نتیجه نرسیم، هر حکمی که دادگاه بدهد، آن را اجرایی می کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آخرین وضعیت بورسیه ها از زبان وزیر علوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین وضعیت بورسیه ها از زبان وزیر علوم"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید